Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury

Koło Naukowe Antropologów Literatury i Kultury powstało na przełomie 2003/2004 roku z inicjatywy grupy studentek i studentów młodej jeszcze wówczas specjalności Wydziału Polonistyki. Jego członkowie od początku ściśle współpracują z pracownikami Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych.

Koło zrzesza przede wszystkim studentów i studentki specjalności antropologiczno-kulturowej. Nie brakuje w nim jednak członków z innych specjalności polonistycznych oraz osób zainteresowanych literaturoznawstwem i kulturoznawstwem.

Zakres naszych zainteresowań naukowych obejmuje problematykę podejmowaną w ramach szeroko pojętej antropologii literatury i kultury. Członkowie Koła w swojej działalności koncentrują się na:

- poszerzaniu horyzontów lekturowych i kompetencji kulturoznawczych poprzez czytanie, analizę i dyskusję ważnych i nurtujących tekstów literackich, literaturoznawczych, teoretycznych i filozoficznych;

- współtworzeniu kultury akademickiej, organizacji imprez kulturalnych, konferencji naukowych, spotkań literackich i naukowych;

- eksploracji nowych terenów badawczych oraz tworzeniu przestrzeni dialogu i współpracy dla studentów humanistyki, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

Do tej pory udało się nam zrealizować kilkadziesiąt projektów:

- konferencje naukowe, m.in. ogólnopolskie konferencje naukowe: „Niewinne słowo nie istnieje. O niebezpiecznych związkach literatury i polityki" (2010), „Gdzie jest postmodernizm?" (2011), „Wielojęzyczność" (2013), „Rzecz: materia / doświadczenie / język" (2014), „Wieś: miejsce, doświadczenie, opowieść" (2015), „Krzyk mody. Przemiany, zjawiska, kierunki badawcze (2016);

- publikacje naukowe, m.in. wydany w 2009 roku nakładem wyd. UJ zbiór tekstów „Kultura jako pole walki płci. Normy, tabu, przekroczenie"; monografia pokonferencyjna „Wieś: miejsce, doświadczenie, opowieść” (red. D. Kardaś, K. Koprowska, M. Sury, Z. Ulańska)

- spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, m. in. spotkania z prof. Andrzejem Lederem, prof. Ryszardem Koziołkiem

- panele dyskusyjne, spotkania tematyczne, prezentacje multimedialne etc.

Współpracujemy również z czasopismem naukowym antropologów literatury „Polisemia"

Serdecznie zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych problematyką literaturoznawstwa, antropologii literatury i kultury i szeroko rozumianych zagadnień kulturoznawczych. Praca w ramach działalności naszego Koła to doskonała okazja, by poszerzyć i rozwinąć swoje zainteresowania badawcze, realizować ambicje naukowe, nawiązać cenne i pożyteczne znajomości ze studentami innych specjalności, ośrodkami naukowymi i instytucjami kultury, zdobyć doświadczenie w organizacji imprez kulturalnych i naukowych, pracach edytorskich i pierwszych wystąpieniach publicznych.